Також за гроші ЄС закупили меблі та дали на розвиток власного бізнесуКонкурс бізнес-проектів триває. Переселенці можуть брати в ньому участь. За гроші ЄС в області відремонтували житло для 22 родин переселенців зі Сходу і Криму, обладнали його, профінансували бізнес-проекти, людей навчили підприємництва, зібрали їхніх діток до школи, організували безліч екскурсій Буковиною.
«Будемо розширятися, рости»Днями презентували 21 бізнес-проект від переселенців. Планували розподілити гроші по 2000 євро між 15-ма переможцями, але не всім необхідна була уся сума, тож кошти зекономили, а кількість переможців збільшили.
– Дома (у Луганську, – авт.) у нас було своє обладнання, але перевезти сюди його не мали змоги, тож у Чернівцях розпочали працювати з того, що вдалося придбати, – каже художниця Аліна ТІМОХІНА, яка разом із мамою виготовляє чудернацькі й милі сувеніри з дерева, глини, тканини й розписує їх. – У плані ми вказали необхідність придбати апарат для деревообробки та швейно-вишивальну машину. Зрештою, написали бізнес-план і отримали чудові результати, нас погодили. Тепер ми зможемо реалізувати багато ідей, які довго «лежали» в папці. Ми зможемо покращити якість роботи і заощадити на виробництві. Перемога в цьому конкурсі дозволяє пробувати щось нове, просуватися далі, ставати кращими.
За словами Аліни, грантові гроші на руки ніхто не дає. Жінки знайшли необхідне обладнання в Інтернеті, зробили замовлення і його оплатив грант. «Ми отримали 2000 євро, в еквіваленті – 46 тисяч гривень. Цією сумою оплатили обладнання для творчості. Зараз для нього ми зняли гараж, там буде технічна майстерня, а вдома працюємо на швейній машинці. Ми дуже вдячні всім, хто нам допомагав», – каже жінка.
Мисткиня Ірина ЗІННИК, відома у Чернівцях. Вона працює з екзотичною художньою технікою енкаустикою, та захистила бізнес-проект з організації клінінгової компанії.
– Ми з чоловіком багато працювали над нашим бізнес-планом. Це нам далося нелегко, бо ми люди мистецтва і з цифрами не дуже «дружимо». Але зрештою у нас все вийшло і я дуже вдячна, що наважилася на це, – каже Ірина. – Наразі я щаслива від того, що нам це вдалося і тепер у нас є професійне обладнання. Про це я давно мріяла. Відтак на 36 тисяч гривень гранту придбали великий ручний очищувач для вікон, пилосос для вологого та сухого прибирання, пароочищувач із багатьма функціями, який працює без хімії, апарат для прибирання зовнішньої території. Навіть вже є клієнт, який замовив очистити басейн. Поки що ми працюватимемо вдвох із чоловіком, але згодом компанію розширимо.
Проект діятиме ще п’ять місяцівТетяна ТАТАРЧУК, керівник проекту «Покращення умов життя та соціальна адаптація внутрішньо переміщених осіб у Чернівецькій області», який реалізує облрада за підтримки Євросоюзу.
– Під час написання проекту ми підійшли до проблем переселенців комплексно. Врахували питання житла, працевлаштування, адаптації та взаєморозуміння з місцевим населенням. Наш проект рухається у багатьох напрямках, ефективно і досить динамічно. За короткий час ми змогли зробити чимало, а в деяких питаннях навіть завершуємо роботу. Це нас тішить. Наприклад, ми провели конкурс бізнес-планів, завершуємо ремонт приміщень для багатодітних родин та інших соціально-вразливих родин внутрішньо переміщених осіб. Запланували поселити в них 22 родини: у Кострижівці (Заставнянський район) – 13, у Михайлівці (Глибоцький) – 9.
Зокрема провели капітальний ремонт, заходи з енергоефективності. Зараз закуповуємо меблі, побутову техніку. Після Нового року проведемо засідання комісії з розподілу житла, усі родини переселенців можуть звертатися.
У селищі Кострижівка виділили для цього четвертий поверх колишнього відомчого будинку. На трьох нижніх живуть люди, а четвертий був дуже занедбаний. Ми відремонтували сходову частину, встановили вікна, поміняли інженерні мережі, перекрили дах. Приміщення майже готове для проживання. Селище розташоване за 40 кілометрів від Чернівців, тож можливостей працевлаштуватися багато. Тим паче у Кострижівці невдовзі працюватиме завод із виробництва сухих будівельних сумішей.
У селі Михайлівка Глибоцького району ми відібрали для проекту не здану в експлуатацію адміністративну будівлю. Станом на січень 2015 року це були лише стіни. Зараз будівлю утеплюють, замінили дах. Село розташоване неподалік Чернівців.
Крім того, за європейські гроші у серпні подарували 112 портфелів для дітей переселенців. Кожен отримав індивідуальний набір шкільного приладдя відповідно до віку. Закупили підгузки, комплекти постільної білизни. Відбулися тренінги, семінари, екскурсії тощо.
На сьогодні проект не завершився, він триватиме ще п’ять місяців – до літа 2016 року.
Цифри 293 860 євро – загальний бюджет проекту.
251 860 євро – грант ЄС.
41 000 євро – власний внесок.
149 000 євро витратили за перший рік роботи проекту.
25-12-2015

0

747